World Ch Quarter Finals Results
World Championship Quarter-FinalsBeautiful night to hunt and we have 67 hounds qualified to compet e for the championship. They will compete in 17 casts; 16 four-dog casts and one three-dog cast. Late tonight these 17 winners will compete in 5 three-dog casts and one two-dog cast. This will leave six hounds to compete tomorrow night in three two-dog casts early and a three dog final. Awards are $27,000 for 1st; $12,000 2nd; $8,000; 3rd. Three semi-finalists will receive $4,750; Eleven Quarter Finalist receives $2,200 and the remaining 50 finalists receive $650. This is the way the seventeen casts drew out:
Cast 1
Judge: Jimmy Lennon
Guide: Grant Black
Hard Knockin Big Mama (Cast Winner)
Brian Hartrum – O
Stephen Campbell – H
200+
Ten High Rusty
Warren or Warren – O
Marty L. Warren – H
175-
Southern Halley
Simmons or Yates – O
Eddie Simmons – H
100-
Phines Heart Attack Bam
Brasher or Johnson – O
Jeremiah Johnson – H
25-
Cast 2
Judge: Vern Newland
Guide: Bobby Thompson
Ketchum’s Rock
Ketchum’s Kennel - O
John Weidman – H
100-
McClendon’s Hammer
Arlander McClendon – O
Michael Scace – H
250-
Stylish Jill
Keller or Booth – O
Randy Booth – H
75-
Caney Creek Shi Daisy (CAST WINNER)
Billy Craddock – O/H
75+
Cast 3
Judge: Josh Rutter
Guide: Bobby Jones
Little Nova
Retherford/Turner/Vogel – O
Robert Beggs – H
Sch – Return to Tree
Hi-View Bud
Phillip Bilyeu – O
Jonathan Haddon – H
Sch – Return to Tree
Smoky Mtn Hannah
Kenneth Mason – O/H
50+
Stone’s High Dollar Lacey (Cast Winner)
Dave Lindauer – O
Blayne Bogard – H
100+
Cast 4
Judge: Mark Hall
Guide: Ricky Clark
Triple Creek Pat
Payton or Vogel – O
Charles Payton – H
125-
Slim Pickens
David B. Luckett – O/H
25+
Image’s Last Chance (Cast Winner)
Brian Turner – O/H
25+
Cast 5
Judge: James Baskin
Guide: Shane Dunaway
Hard Knockin Belle
Turner or Vogel – O
Chris Maurer – H
W/D
K Willard Spot
Kathy Willard – O
Wesley Willard – H
175 Circle
Colson’s Master-It (Cast Winner)
John Colson – O/H
125+
Stylish Goldilox
Shane Gay – O
Brian Lawrence – H
200-
Cast 6
Judge: Dickie Deaton
Guide: Dickie Deaton
Umphers Ragin Skipper
Terry or Sexton – O
Corey Sexton – H
150+
Wonder Girl (Cast Winner)
Anderson/Huls/Crowson – O
Ryan Crowson – H
200+
Rat Nasty Niki
Richie Foster – O/H
100-
B.B. Ruby
Mark Zurovetz II – O
Steven Derryberry – H
75+
Cast 7
Judge: Brett Ries
Guide: Teddy Fondaw
Wipeout Chiller
James Wright III – O/H
200-
Sauder’s Little Chloe (Cast Winner)
Coyer or Sauder – O
Scott J. Sauder – H
400 Circle
Just Plain Ivy
Michael W. Kirk – O/H
50-
Carolina Peach
Bell or Bell – O
Billy Bell – H
200-
Cast 8
Judge: Clayton Dial
Guide: Joey Donelson
Skuna River Sissy
David Flemming – O
100 Circle
Blue River Gypsy Lady (Cast Winner)
Mauney or Burkholder – O
Steve Burkholder – H
125+
Kentucky River Jett
Hershel Joe Morris, Jr – O
Joseph Morris – H
200-
Cold Sweat
Lynch or Ahring – O
Ronnie Bone – H
125+
Cast 9
Judge: Ronnie Stark
Guide: Billy Keeling
Blackmon’s Country Hick
Blackmon or Blackmon – O
Clint Blackmon – H
200 Circle
Backwater Stylish PJ
Compton or Barnes – O
Doug Compton – H
W/D
Mattingly Sadie
Mattingly or Mattingly – O
Ernie Mattingly – H
25+
Stylish Toxic (Cast Winner)
Massengill or Taylor – O
Benny Taylor – H
150+
Cast 10
Judge: John Thornton
Guide: Carl Clark
Crank’s Hip Hop
Billy Burden – O
Shawn Burden – H
300+
Miami Valley Trick
Chris Saunders – O/H
W/D
Bugeyed Stylish Squaw (Cast Winner)
McNeil/Mitchell/Mitchell - O
Jerry W. McNeil – H
475+
Rebel’s Fly
Gary R. Turner – O
Terry Gregory – H
150+
Cast 11
Judge: Aaron France
Guide: Ben Toon
Nitro
Burkholder/Word/Kollek - O
Jeremy Kollek – H
150+
Rat’s Sniper
Beck or Lynch – O
Roy Tucker – H
50-
Billie Ck Tack Rat
Chris White – O/H
25+
Childers Gunsmoke (CAST WINNER)
Leon Childers – O
Evan Tiplady – H
175+
Cast 12
Judge: Al Noneman
Guide: Al Noneman
Yadkin River Nutt
Nathan M. Hill – O
James A. Hill – H
Ton of Mayhem (Cast Winner)
John Strickland – O/H
175+
Tar Hill Babe
Kyle R. Chase – O/H
50-
Southern Sound 440 Volts
George G. Monroe – O
Michael G. Lennon – H
25-
Cast 13
Judge: Cliff Day
Guide: Robbie Westford
Thornton’s Tequila Tommy
Steve A. Thornton – O
T. J. Rayfield – H
W/D
Gilbert’s Rock River Please (Cast Winner)
Jerry Gilbert – O/H
150+
Hoosier Tracker
Ronald A. Wiegmann – O
Marc Ruble – H
100-
The Eight Ball
Osborn or Watson – O
Wesley Watson – H
Sch – 1 hour rule
Cast 14
Judge: Mike Hensley
Guide: Chad Rowland
Pete’s Stylish Gus
Stylish Kennel - O
Chad Evitts – H
125+
Cain’s Rat Man (Cast Winner)
Clayton D. Cain – O
William K. Stokes – H
325+
Deep South Pac Rat
R. D. Carnegie – O
Craig Deschamp – H
25-
Hardwood Stylish Gottie
John Hyneman – O/H
150+
Cast 15
Judge: Darrin Stewart
Guide: Darrin Stewart
Wild Style Cheech
Hayslip or Stocstill – O
Troy Stocstill – H
50-
Crank’s Action
Billy Burden – O
Bobby Burden – H
25+
Hardwood Cadiz (Cast Winner)
James F. Samples – O/H
200+
Bugger Branch Ajax
Jeff Wilson – O/H
125 Circle
Cast 16
Judge: Kevin Roberson
Guide: Brice Richerson
Boggy Creek Legend
James Wadley – O/H
75-
Salt River High Speed (CAST WINNER)
Eldon Corrick – O/H
200+
Shack’s Mighty Rock
James McCulloch – O
David K. Lynn – H
125-
Main Street Jack
Briggs or Nichols – O
Stanley Nichols – H
75-
Cast 17
Judge: Avery Bell
Guide: Josh Odom
Good Mourning Sandy
Bob Dudley – O
Daryl Guess – H
175-
Hawks Traxx Attack (Cast Winner)
Delbert Hawkins – O
Scott Faulkner – H
275+
Yadkin River Jeff
Tramble/Lovan/Shockey - O
Mike Tramble – H
225-
Prime Time Latchem Up Clyde
Morgan/Roberts – O
Dave Roberts – H
0